Монокуляр і бінокль - два види персональних оптичних приладів, які використовуються для спостереження за місцевістю на певній відстані. Їхній принцип роботи заснований на збільшенні зображення об'єктів завдяки заломленню променів світла через систему лінз. 
Ці оптичні прилади набули широкого поширення в різних сферах, починаючи від полювання і туризму і закінчуючи виконанням бойових завдань.  
Розглянемо докладніше, що собою являють ці пристрої, де вони застосовуються, а також на що варто звертати увагу при виборі конкретного типу оптики.

Особливості оптичних пристроїв

Будь-який монокуляр або бінокль складається з трьох ключових елементів - це об'єктив, система призм і окуляри. Об'єктив захоплює зображення, призми обробляють світлові промені, а збільшену картинку ми спостерігаємо в окуляр. У зборі ці компоненти утворюють зорову трубу, яких у бінокля дві, а у монокуляра одна.
Якщо є бінокль, то монокуляр навіщо потрібен? Цим питанням задаються люди, які не користувалися пристроями такого типу. Ключова перевага й особливість такої зорової труби - це мобільність і компактність. Прилад буде незамінним у випадках, коли потрібно швидко зорієнтуватися на місцевості або відстежити переміщення об'єктів у короткостроковій перспективі.
Монокуляр особливості:

  • Невелика вага і компактність. Це особливо актуально під час тривалих походів або коли незручно носити із собою громіздку оптику.
  • Багатоцільове застосування. Більшість пристроїв можна прикріпити на тактичну маску, наголов'я або шолом. Деякі моделі поєднуються з камерою смартфона для проведення фото- і відеозйомки на великих відстанях. Окремі вироби також можуть використовуватися як лупа для локального збільшення зображення.
  • Більш доступна ціна порівняно з біноклями, які мають аналогічні технічні характеристики.

До переваг та особливостей бінокля варто зарахувати стабільне стійке зображення, спостереження двома очима та більше можливостей для оптики (багаторазове збільшення картинки).

Бінокль чи монокуляр: що краще?

Які поради та рекомендації з цього приводу дають фахівці:

  1. Якщо потрібен компактний і легкий прилад для тривалих піших подорожей на великі відстані - обирайте монокуляр.
  2. Якщо потрібно довго спостерігати за об'єктами на місцевості з великої відстані (наприклад, під час полювання або охорони периметра) - краще віддати перевагу біноклю.
  3. Якщо оптику використовувати тільки як зорову трубу для визначення орієнтирів або для короткострокового спостереження - варто взяти монокуляр.
  4. Якщо ключовими критеріями є компактність і мала вага - перевага знову на боці монокуляра.
  5. Якщо йдеться про багаторазове збільшення об'єктів зі збереженням високої якості зображення навіть у сутінках - без хорошого бінокля з великими об'єктивами та якісної оптики не обійтися. 
  6. Якщо узагальнити інформацію, то бінокль підходить для тривалого спостереження за місцевістю та об'єктами зі стаціонарної точки, тоді як у походи чи рейди краще взяти з собою монокуляр.

Особливості використання оптики в різних сферах

Якому типу пристроїв віддати перевагу, безпосередньо залежить від сфери застосування та очікуваного результату. Водночас і монокуляри, і біноклі можна однаково ефективно використовувати в різних сферах, починаючи від спостереження за птахами і тваринами в дикій природі і закінчуючи охороною об'єктів або відстеженням пересування противника під час виконання бойових завдань. 


Щоб зрозуміти, бінокль для чого краще підійде, а коли варто віддати перевагу монокуляру, потрібно порівняти переваги та особливості кожного з пристроїв. Головне правило - підібрати прилад з тими характеристиками, які оптимально підходять для виконання конкретних завдань.
Наприклад, під час полювання із засідки доводиться довго і пильно вдивлятися в одну точку (або в обмежений сектор), тоді як під час орієнтування на місцевості досить побіжного погляду, щоб визначити своє місцезнаходження щодо конкретних об'єктів. У першому випадку краще взяти бінокль, а в другому - монокуляр.
В інтернет-магазині Vario представлений широкий асортимент оптичних приладів аматорського та професійного класу від провідних світових виробників. Щоб замовити бінокль або монокуляр з доставкою по Києву і всій Україні, скористайтеся онлайн-формою на сайті або зателефонуйте за вказаними номерами телефонів.